Paid Advertisement

2016-2017 Winners

Thank you to everyone who participated in the Eleventh Annual Metra Safety Poster and Essay Contest.

Congratulations to the 2016-2017 Contest Winners

Top Participating School

Rachel Carson Elementary, Chicago

First Place Essay

K-4 Division — Rumaysa Siddiqui, 3rd Grade, Parkwood Elementary, Hanover Park

5-8 Division — Colin Ciaccio, 6th Grade, Fremont Middle School, Mundelein

9-12 Division — Kate Hoekstra, 10th Grade, Lyons Township H.S. (South Campus), Western Springs

First Place Poster

Kindergarten — Evelyn Kuzmik, Kingsley Elementary, Naperville

1st Grade   — Aaron Ahn, White Eagle Elementary, Naperville

2nd Grade — Nina Pepel, Grace Wayne Elementary, Batavia

3rd Grade — Habin Park, Glenview School of Arts, Glenview

4th Grade — Alina Qian, Prairie Elementary, Buffalo Grove

5th Grade — David Aranda, Parkwood Elementary, Hanover Park

6th Grade — Madeline Oh, Glenview School of Arts, Glenview

7th Grade — Karen Ga-Eun Lee, Twin Groves Middle School, Buffalo Grove

8th Grade — Yegor Baranovski, Thayer J. Hill Middle School, Naperville

9th Grade — Alex Walker, Oak Park River Forest H.S., Oak Park

10th Grade — Kate Hoekstra, Lyons Township H.S. (South Campus), Western Springs

11th Grade — Seowon Lee, Adlai E. Stevenson H.S., Lincolnshire

12th Grade — Grace Fox, Oak Park River Forest H.S., Oak Park

Second Place Poster

Kindergarten — Hyunseo Ahn, Meadowbrook Elementary, Northbrook

1st Grade — Levi Boyle, Lincoln Elementary, St. Charles

2nd Grade — Kate Levenshteyn, Earl Pritchett Elementary, Buffalo Grove

3rd Grade — Elle Anderson, Geneva Christian School, Geneva

4th Grade — Lillian Wang, Prairie Elementary, Buffalo Grove

5th Grade — Evan Benz, Washington Elementary, Evanston

6th Grade — Juliana Craven, Glenview School of Arts, Glenview

7th Grade — Sythia Cao, Madison Junior High, Naperville

8th Grade — Charles Choi, Thomas Middle School, Arlington Heights

9th Grade — Helenna Gu, Naperville North H.S., Naperville

10th Grade — Janet Pak, Prospect H.S., Mount Prospect

11th Grade — Shane Murabito, Victor Andrew H.S., Tinley Park

12th Grade — Emily Valade, Crystal Lake Central H.S., Crystal Lake

Third Place Poster

Kindergarten — Alishba Siddiqui, Laurel Hill Elementary, Hanover Park

1st Grade — Kaya Matsunaga, Glenview School of Arts, Glenview

2nd Grade — Benjamin Kuzmik, Kingsley Elementary, Naperville

3rd Grade — Sky Hana, Glenview School of Arts, Glenview

4th Grade —  Ava Prosko, Glenview School of Arts, Glenview

5th Grade — Aleksandra Baranovski, May Watts Elementary, Naperville

6th Grade — Michael Choi, Thomas Middle School, Arlington Heights

7th Grade — Dylan Tran, Lincoln Elementary, Lincolnwood

8th Grade — Julia Petrea, Glenview School of Arts, Glenview

9th Grade — Janna Jann, Downers Grove South H.S., Downers Grove

10th Grade — Gabrielle Alyssa E Vidal, Central H.S., Burlington, IL

11th Grade — Janet Wang, Glenview School of Arts, Glenview

12th Grade — Josh Lanhan, Bolingbrook H.S., Bolingbrook

Honorable Mention Essay

K-4 Division — Khadija Mahad, 3rd Grade, Al Huda Academy, Schaumburg

K-4 Division — Alina Qian, 4th Grade, Prairie Elementary, Buffalo Grove

5-8 Division — Bree Ponchak, 7th Grade, Highland Middle School, Libertyville

5-8 Division — Jeremy Strouse, 7th Grade, Caruso Middle School, Deerfield

9-12 Division — Sharon Zavlin, 10th Grade, Adlai E. Stevenson H.S., Lincolnshire

9-12 Division — Ryan Grunsten, 11th Grade, Fenwick H.S., Oak Park

Honorable Mention Poster

Kindergarten

Adam Kitlas, Kennedy Elementary, Schiller Park

1st Grade

Olivia Kapecki, Kennedy Elementary, Schiller Park

Andres Reyes, Hearst Elementary, Chicago

2nd Grade

Sydney Aul, Glenview School of Arts, Glenview

Levi Bierlein, Lee Foster Elementary, Oak Forest

Dianne Park, Kildeer Countryside Elementary, Long Grove

Grace Ahn, Ivy Hall School, Buffalo Grove

3rd Grade

Audry Chan, Glenview School of Arts, Glenview

Evan Boyle, Lincoln Elementary, St. Charles

4th Grade

Rachel Li, White Eagle Elementary. Naperville

Fernando Velazquez, Winnebago Elementary, Bloomingdale

5th Grade

Ilyas Alam, Elm Elementary, Burr Ridge

Nikita Jurcenko, Mill Creek Elementary, Geneva

Ksenia Baatz, Avery Coonley School, Downers Grove

Lexie Dabin Kim, Fairview Elementary, Mount Prospect

6th Grade

Julia Levenshteyn, Meridian Middle School, Buffalo Grove

Reva Geslani, Homeschooled, Waukegan

7th Grade

Asfiyah Shamshuddin, Eastview Middle School, Bartlett

Collette Gonzalez, Liberty Jr. H.S., Burbank

Christina Gu, Kennedy Elementary, Lisle

Isabella Cornejo, Ellis Middle School, Elgin

8th Grade

Aidan McGuire, Homeschooled, Mokena

Stephanie Moon, F.E Peacock Middle School, Itasca

9th Grade

Nicolas Albers, Burlington Central H.S., Burlington

10th Grade

Ashlie De La Cruz, Burlington Central H.S., Burlington

Alessia Liebovich, New Trier H.S., Winnetka

11th Grade

Katherine Bodlak, Fenwick. H.S., Oak Park

Camile Adams, Crystal Lake Central H.S., Crystal Lake

12th Grade

Nia Spencer, Ogden International H.S., Chicago

 

 

 

 

 

Paid Advertisement