Safety

2014 - 2015 Winners

Thank you to everyone who participated in the Ninth Annual Metra Safety Poster and Essay Contest.

Congratulations to the 2015-2015 Contest Winners:

1st Place Poster

Kindergarten — Parker Lee, Glenview, Glenview School of Arts
1st Grade — Elle Anderson, Geneva, Faith Christian Beginner School
2nd Grade — Diana Angel, Chicago, Norman Bridge Elementary School
3rd Grade — Aleksandra Baranovski, Naperville, May Watts Elementary School
4th Grade — Yebin Park, Northbrook, Glenview School of Arts
5th Grade — Madelyn Lee, Glenview, Glenview School of Arts
6th Grade — Julia Petrea, Glenview, Glenview School of Arts
7th Grade — Leon Kosciak, Glenview, Glenview School of Arts
8th Grade — Janet Pak, Mount Prospect, South Middle School
9th Grade — Elaine Tran, Lincolnwood, Niles West High School
10th Grade — Grace Fox, Oak Park, Oak Park River Forest High School
11th Grade — YeLim Kim, Lincolnshire, Adlai E. Stevenson High School
12th Grade — Payton Oakes, Naperville, Naperville Central High School

2nd Place Poster

Kindergarten — Yumeng Liang, Glenview, Glenview School of Arts
1st Grade — Evan Boyle, St. Charles, Lincoln Elementary School
2nd Grade — Gabriela Hernandez, Chicago, Norman Bridge Elementary
3rd Grade — Gwyn Lockwood, Wheaton, Lowell Elementary School
4th Grade — Nuria Kim, Naperville, White Eagle Elementary School
5th Grade — Jonathan Kang, Northbrook, Henry Winkleman Elementary School
6th Grade — Eva Greene, Naperville, Gregory Middle School
7th Grade — Ode Wilondja Emena, Glendale Heights, Marquardt Middle School
8th Grade — Kate Hoekstra, LaGrange, Gurrie Middle School
9th Grade — Daniel Garcia, Des Plaines, Maine West High School
10th Grade — Anna Lipkind, Northbrook, Glenview School of Arts
11th Grade — Sung-Kyung Yoon, Northbrook, Glenbrook North High School l
12th Grade — Sebastien Johnson, Oak Park, Oak Park River Forest High School

3rd Place Poster

Kindergarten — Alex Bounds, Naperville, May Watts Elementary School
1st Grade — Habin Park, Glenview, Glenview School of Arts
2nd Grade — Alina Qian, Lake Zurich, Prairie Elementary School
3rd Grade — Maricela Buckingham, Glenview, Glenview School of Arts
4th Grade — Krystyn Shae Reyes, Naperville, White Eagle Elementary School
5th Grade — Ellie Tran, Chicago, Stone Scholastic Academy
6th Grade — Manav Davis, Naperville, Still Middle School
7th Grade — David Walker, Oak Park, Percy Julian School
8th Grade — Shirowid Sharma, Buffalo Grove, Woodlawn Middle School
9th Grade — Michael Zima, Glen Ellyn, Glenbard South High School
10th Grade — Sarah Warner, Glenview, Glenview School of Arts
11th Grade — Johana Oldach, Oak Park, Oak Park River Forest High School
12th Grade —Royal Hartwig, Lakewood, Crystal Lake Central High School

Essay

K-4 Division — Manya Davis, Naperville, 4th Grade, John C. Dunham STEM Partnership School
5-8 Division — Manav Davis Naperville, 6th Grade, Still Middle School
9-12 Division — Huimin Xu, Aurora, 12th Grade, Metea Valley High School

Top Participating School

Hilltop Elementary School, Elgin

Paid Advertisement