Paid Advertisement

Newsroom

Safety Contest Winners Honored

(June 17, 2015) - 

Winners of the 2015 edition of Metra’s Safety Poster and Essay Contest were honored Wednesday at the June meeting of the Metra Board of Directors.

Sixteen first-place winners from across the Metra service area were introduced to the Board at Wednesday’s meeting and presented with plaques and iPads in recognition of their efforts to promote train safety.

The contest is designed to promote and reinforce railroad safety messages and keep our region’s children safe around trains. More than 4,800 students from across the region participated in this year’s contest, creating artwork or writing essays around the theme “Unplug for Safety, Look Listen Live.”

Each year, Metra’s Safety Contest invites students in grades K-12 throughout its six-county service area to submit poster designs and essays highlighting the importance of railroad safety. Tasked with selecting the winners was a panel of 28 judges, including government officials, representatives from safety and education advocacy groups, business and community leaders, media and railroad professionals.

“Electronic distractions are a part of all our lives but not being aware of our surroundings can have serious consequences, especially near railroad tracks,” said Metra Executive Director/CEO Don Orseno. “These talented students’ posters and essays are creatively helping us reinforce this safety message not just among their peers but to everyone in the region who interacts with the railroad, either as rider or a motorist.”

First, second, and third-place winners were chosen from each grade level for the Metra Safety Poster Contest. One winner from each grade group – elementary school, middle school and high school – was chosen for the Safety Essay Contest. First-place poster and essay contest winners receive an iPad, while second- and third-place poster contest winners receive $250 and $100 gift cards, respectively. 

The People’s Choice Award winner is Grace Fox, a 10th grader at Oak Park River Forest H.S.  More than 500 people voted online and selected her artwork as the favorite.  She will receive an additional $250 prize.

Metra also recognizes the school with the most entries submitted in the poster contest. This year’s winner is Elgin’s Hilltop Elementary with more than 450 entries. In honor of this achievement, the school will receive a computer for use in the classroom.

The first-place poster designs will be featured in Metra’s 2016 safety calendar, on weekend tickets and on the Metra website. Winning safety essays will also be featured in the safety calendar, the Metra website and Facebook page. The second and third place posters will also be featured on the contest’s Facebook page.

Metra’s Safety Contest, which is in its ninth year, would not be possible without the support of its sponsors, whose generous contributions have helped Metra defray the costs of the contest prizes as well as the production of the safety posters. This year’s contest sponsor is the Hubbard Radio Group, owners of Chicago radio stations 97.1 FM The Drive, 100.3 WSHE and 101.9 The Mix.

Information about the campaign, along with all of the Safety Contest winners, is available on our website and www.facebook.com/MetraContest.

The following were chosen as winners of the 2014-2015 Safety Contest:

Top Participating School

Hilltop Elementary School, Elgin

Essay

K-4 Division — Manya Davis, Naperville, 4th Grade, John C. Dunham STEM Partnership School

5-8 Division — Manav Davis Naperville, 6th Grade, Still Middle School

9-12 Division — Huimin Xu, Aurora, 12th Grade, Metea Valley High School

1st Place Poster

Kindergarten — Parker Lee, Glenview, Glenview School of Arts

1st Grade — Elle Anderson, Geneva, Faith Christian Beginner School

2nd Grade — Diana Angel, Chicago, Norman Bridge Elementary School

3rd Grade — Aleksandra Baranovski, Naperville, May Watts Elementary School

4th Grade — Yebin Park, Northbrook, Glenview School of Arts

5th Grade — Madelyn Lee, Glenview, Glenview School of Arts

6th Grade — Julia Petrea, Glenview, Glenview School of Arts

7th Grade — Leon Kosciak, Glenview, Glenview School of Arts

8th Grade — Janet Pak, Mount Prospect, South Middle School

9th Grade — Elaine Tran, Lincolnwood, Niles West High School

10th Grade — Grace Fox, Oak Park, Oak Park River Forest High School

11th Grade — YeLim Kim, Lincolnshire, Adlai E. Stevenson High School

12th Grade — Payton Oakes, Naperville, Naperville Central High Schoo

2nd Place Poster

Kindergarten — Yumeng Liang, Glenview, Glenview School of Arts

1st Grade — Evan Boyle, St. Charles, Lincoln Elementary School

2nd Grade — Gabriela Hernandez, Chicago, Norman Bridge Elementary

3rd Grade — Gwyn Lockwood, Wheaton, Lowell Elementary School

4th Grade — Nuria Kim, Naperville, White Eagle Elementary School

5th Grade — Jonathan Kang, Northbrook, Henry Winkleman Elementary School

6th Grade — Eva Greene, Naperville, Gregory Middle School

7th Grade — Ode Wilondja Emena, Glendale Heights, Marquardt Middle School

8th Grade — Kate Hoekstra, LaGrange, Gurrie Middle School

9th Grade — Daniel Garcia, Des Plaines, Maine West High School

10th Grade — Anna Lipkind, Northbrook, Glenview School of Arts

11th Grade — Sung-Kyung Yoon, Northbrook, Glenbrook North High School l

12th Grade — Sebastien Johnson, Oak Park, Oak Park River Forest High School

3rd Place Poster

Kindergarten — Alex Bounds, Naperville, May Watts Elementary School

1st Grade — Habin Park, Glenview, Glenview School of Arts

2nd Grade — Alina Qian, Lake Zurich, Prairie Elementary School

3rd Grade — Maricela Buckingham, Glenview, Glenview School of Arts

4th Grade — Krystyn Shae Reyes, Naperville, White Eagle Elementary School

5th Grade — Ellie Tran, Chicago, Stone Scholastic Academy

6th Grade — Manav Davis, Naperville, Still Middle School

7th Grade — David Walker, Oak Park, Percy Julian School

8th Grade — Shirowid Sharma, Buffalo Grove, Woodlawn Middle School

9th Grade — Michael Zima, Glen Ellyn, Glenbard South High School

10th Grade — Sarah Warner, Glenview, Glenview School of Arts

11th Grade — Johana Oldach, Oak Park, Oak Park River Forest High School

12th Grade —Royal Hartwig, Lakewood, Crystal Lake Central High School

Honorable Mention Essays

K-4 Division

Sathya Deverajan,  Aurora,  2nd Grade, Reba Steck Elementary School

Kate Rogers, Mokena, 4th Grade, Mokena Intermediate School

Eduardo Zermeńo, Franklin Park, 4th Grade, Dan. H. Pietrini Elementary School

5-8 Division

Kyle Kohn, Lemont, 7th Grade, St. Alphonsus-St. Patrick’s School

Jack Giobba, Lemont, 6th Grade, St. Alphonsus-St. Patrick’s School

9-12 Division

Taylor Miller, Naperville, 11th Grade, Naperville North High School

Katherine Maloney, Palos Heights, 10th Grade, Marist High School

Honorable Mention Posters

Kindergarten

Nina Pepel, Batavia, Grace McWayne Elementary School

Natalia Kleszcz, Chicago, Norman Bridge Elementary School

Ishaana Viswanath, Schaumburg, Buzz Aldrin Elementary School

Aryan Rohit Sant, Naperville, Fry Elementary School

Benjamin Kuzmik, Naperville, Kingsley Elementary School

1st Grade

Cooper Munoz, Burbank, Richard E. Byrd Elementary School

Shrinjoy Chaudhuri, Naperville, Robert E. Clow Elementary School

Maximilian Zybowski, Chicago, Norman Bridge Elementary School

David Ho, Algonquin, Westfield Community School

2nd Grade

Aaliyah Love-Hale, Country Club Hills, Homewood Christian Academy

Nathan Munoz, Chicago, Norman Bridge Elementary School

Alexandra Kuzak, Mount Prospect, Fairview Elementary School

Sathya Devarajan, Aurora, Reba Steck Elementary School

Natalie Franczyk, Arlington Heights, Fairview Elementary School

3rd Grade

Ksenia Baatz, Naperville, The Avery Coonley School

Samuel Armstrong, Cicero, St. Mary’s Riverside

Nikita Jucenko, Geneva, Mill Creek Elementary School

Nate Wehrner, Highland Park, Ravinia Elementary School

4th Grade

Azra Haskovic, Chicago, Norman Bridge Elementary School

Kaitlyn Mitchell, Libertyville, Butterfield School

Simran Chaudhuri, Naperville, Robert E. Clow Elementary School

Victoria Prause, Oak Lawn, George W. Lieb School

Rohan Satapathy, Naperville, White Eagle Elementary School

5th Grade

Janeessa Rona, Oak Forest, Fierke Education Center

Anushka Bhat, Arlington Heights, Dryden Elementary School

Tara Hagle, Morton Grove, Glenview School of Arts

Carlos Martinez, Elgin, Hilltop Elementary School

Dylan Tran, Lincolnwood, Rutledge Hall

6th Grade

Paige Vang, Green Oaks, Oak Grove School

Alexander Greene, Naperville, Gregory Middle School

Yegor Baranovski, Naperville, Thayer C. Hill Middle School

Gabriela Jakimowicz, Chicago, Norman Bridge Elementary School

7th Grade

Jazz Dunn, Chicago, Holman Leadership Academy

Cameron Chiu, Rolling Meadows, Plum Grove Jr. High School

Karla Rivas, Chicago, Joseph E. Gary Elementary School

8th Grade

Raizel Grunberg, Buffalo Grove, Joan Dach Bais Yaakov

Nina Jastrzebski, Glenview, Glenview School of Arts

Emma Rarick, Lockport, Homer Jr. High School

9th Grade

Katherine Dawson, Prospect Heights, Wheeling High School

Sapna Patel, Naperville, Waubonsie valley High School

10th Grade

Aaron Borda, Chicago, Steinmetz College Prep

Princess Smith, Chicago, Johnson College Prep

Danielle Murawski, Oak Forest, Oak Forest High School

11th Grade

Rhianna Eberle, Huntley, Huntley High School

Thomas Seller, Huntley, Huntley High School

Maria Guadalupe Garcia Eustaquio, Des Plaines, Maine West High School

12th Grade

Aubriel Chillers, Sauk Village, Bloom Trail High School

Nicholas S., Niles, Bridgeview Challenger Schools

Alvin Rozenberg, Prospect Heights, John Hersey High School

Jordan Thomas, Crystal Lake, Crystal Lake Central High School

Paid Advertisement